Er Mektubu Görülmüştür

Edda Sönmez

Edda Sönmez

17 Şubat 2014
Sözcü

"Atatürk’ün üniforması Silivri’ye konulamaz"

Balyoz Davası’nın tutsak askerleri Sözcü'ye konuştu:

Sanmasınlar çöktük bir başka bahar için sadece yaprak döktük….

Mahkemenin 16 yıla mahkum ettiği albaylar İsmet Çınkı, Erdinç Altıner, Fahri Yavuz Uras, Ender Kahya ve Cem Okyay, Maltepe Askeri Cezaevi’nden bu mesajı gönderdi

ÖNSÖZ Maltepe Askeri Cezaevi, General Nurettin Baransel Kışlası’ndayım. Asrın iftirasına uğrayan ve esir tutulan albaylarla konuşmak için… Güvenlik kontrolünden geçiyorum ve görüp görebileceğiniz en fantastik kapıya geliyorum. Ürkütücü, aşılması, geçilmesi imkansız gibi. Cezaevi psikolojisi denilen şey bu olsa gerek… Önümde bir oda ve küçük bölümler var… Görüş burada olacak. İkincisine geçiyorum. Arada cam var. Albaylar, karşı tarafa gelecek. Masadaki telefonla konuşacağız. O camdan bir şey duymaya olanak yok. Ve başlıyoruz konuşmaya…

SONSÖZ Türkiye gündemini ve yaşadığı haksızlıkları konuştuğum komutanlar, beni hediyelerle uğurladı. Ataol Behramoğlu’nun cezaevinin bahçesine diktiği ayva ağacından üç ayva (Biri Emin Çölaşan’a, biri İsmet Çınkı’nın kızı Ece’ye, biri de bana) ve “Önemli olan ve memleketi temelinden yıkan, halkını esir eden, içerideki cephenin suskunluğudur” yazan kitap ayracı… Bir de kendilerini merak eden herkese selamları var…

Kurmay Albay İsmet Çınkı:

Tayyip Erdoğan üzerine düşen görevi yaptı ve hırsıza sahip çıktı
- Burada 2,5 yıldır yatıyoruz. Kimseye kırgın değiliz. Biz derdimizi, haksızlığımızı, kimseye anlatamadık ve buradaki 11 kişiyle şöyle bir karar verdik: Haksızlığımızı Türk Milletine anlatacağız. 16 sene hapis cezasına karşılık 16 dakika rica ettik Türk halkından… Uğradığımız haksızlığı gözlerinin içine bakarak anlatmak istedik…

Vicdanımız yaralı ama rahat

- Bir mektup kampanyası başlattık. Dünyanın her yerinden mektuplar geldi. Bizim yıkılan hayellerimiz, söndürülen geçmişimiz ve geleceğimiz bu mektuplardan sonra aydınlanmaya başladı. Bu mektupların hepsi bu davalarda yargılanan subaylar için şeref madalyası oldu. Biz de o mektupları kitaplaştırdık. Bu kitap dünyada bir ilktir.
- Vicdanlarımız yaralı olsa da rahattır. Çünkü milletimiz bizi vicdanlarında beraat ettirdi. Bizim artık Silivri’ye, Sincan’a, Buca’ya gönderilmemizin hiç önemi yok. Bizim yerimiz Türk halkının kalbidir.


O ağacın altında beraberiz

- Kitapta bin civarında mektup var. Levent’te bir simitçi yazdı. ‘Size simit getirmek istiyorum’ diye. Çarşamba pazarında limon satan kardeşimiz bizi ziyarete geldi. Yanında limon getirdi. Bu kitap halkın uyanışıdır. 76 milyon kişi, ‘O ayva ağacının altında sizlerle beraberiz’ dedi. O ayva ağacı hem şehitleri, hem Türk halkını gölgesinde tutmaya devam ediyor. Biz de Türk subayları olarak o ayva ağacının gölgesinde, yüce Türk Milleti’ni saygıyla selamlıyoruz.

Bu kitabı AKP’liler de okumalı

- Başbakan Tayyip Erdoğan şu anda karşımda olsa ona ne demek isterim?. O üzerine düşen görevini yaptı. Hırsızına, şerefsizine sahip çıktı. Helal olsun.
- Biz burada çok şey kazandık. Bedenlerimizi buraya tıktılar ama ruhlarımız özgür. Bu kitabı bizi yargılayan hakim, savcı iyi okusun. Hukukçular, hükümet, herkes okusun. Çünkü ibret vesikası bu kitap.

Deniz Kurmay Albay Erdinç Altıner:

Mustafa Kemal’in de giydiği bu üniformayı Silivri’ye koyamazlar
- 18 aydır tutukluyum. En çok oğlum Atahan ile doya doya bir gün geçirmeyi özledim. Oğlumun asker olmasını asla istemem ve öyle bir seçim yaparsa engel olurum. Çünkü benim yaşadıklarım ortada.

Türkiye çok değişti

- Her gün gündemi takip etmek için 9-10 gazete alıyoruz. Televizyon izliyoruz. Kitap okuyup, spor yaparak bedensel ve zihinsel olarak sağlıklı kalmaya çalışıyoruz. Eskisinden daha donanımlı çıkmaya çalışıyoruz.
- Türkiye 18 ayda çok değişti. Bir defa yalanlarıyla kandıramıyorlar insanları… Türk toplumu olaylara reaksiyon vermeye başladı. Sessiz kalmıyor.
- Bizler masumuz. Türkiye Cumhuriyeti’nde, darbe tarihine yüzbaşı rütbesiyle girdiği iddia edilen genç subaylarız. Bu durumda olmamızda kimin ne kadar payı varsa hakkımızı helal etmeyeceğiz.
- Bu süreçte kaybettiğimiz arkadaşlarımız oldu. Mesela Ali Tatar’ın intihar etmesindeki en büyük sebeplerinden bir tanesi cezaevinde görmüş olduğumuz kötü muamele. TSK, yapması gerekeni yapmadı.
- Adil yargılama ilkeleri yok sayılarak özgürlüklerimizden yoksun bırakıldık. Bu delillerle dava bile açılmayacakken bize 16 yıl ceza veren bir sistemde davanın yenilenmesi bir ayrıntı.

Cinayete ortak oldular

- En büyük hayal kırıklığımız Yargıtay oldu. “Ankara’da hakimler var” diyorduk. Bu hukuk cinayetine ortak olabileceklerini tahmin etmiyorduk.
- Bizi meslekten çıkarsınlar, ordudan atsınlar sonra götürüp Silivri’ye koysunlar. Mustafa Kemal Atatürk’ün giydiği üniformayı Silivri’ye koyamazlar. Biz, o üniformanın namusunu koruyoruz. O üniformanın üzerine leke sürdürtmeyiz.

Kurmay Albay Ender Kahya:

Bizler masumuz ve hâlâ burada olmamız akla mantığa aykırı
- Yaklaşık 2.5 yıldır cezaevindeyim. Ailemi ve 14 yaşındaki oğlumu çok özledim.
- Bu davalar kapsamında tutuklanırken, televizyonlarda bizler için ‘darbeci’ ve ‘cuntacı’ dediler. Kamuoyunda öyle bir algı yaratmak istediler. Televizyondaki yorumlara hâlâ şaşırıyorum…

Silahlı Kuvvetler’e kırgınım

- TSK’ya 31 yılımı verdim ve yaşadıklarımdan dolayı kırgınım. Bana bu cezayı Silahlı Kuvvetler kesseydi, yaşadıklarım bu kadar zoruma gitmezdi. TSK’ya kırgınım.
- Son dönemde yaşananlar ve hâlâ bizim burada suçsuz yere kalmamız benim canımı yakıyor. Bizim içeride kalıyor olmamız akla mantığa sığmıyor. Bizim bir hukuk devletine ihtiyaçımız var. Bizim burada yatmamızın Türk Cumhuriyeti’ne bir katkısı oluyorsa biz bin yıl da yatalım.
Deniz Kurmay Albay Cem Okyay: Bu kitap TSK’nın insanına nasıl baktığını gösteriyor. TSK da bu kitabı okurlarsa askerliğin çok güzel bir meslek olduğunu görecekler. Umarım da okurlar.

Cezaevine gelen mektuplar kitap oldu

Maltepe Askeri Cezaevi’nde tutuklu olan askerler için mektup kampanyası başlatıldı. Cezaevine binlerce destek mektubu geldi. Tutuklu askerler, kendilerine gelen mektupları “Er Mektubu Görülmüştür” adıyla kitaplaştırdı. Bir hafta önce kitapçılardaki yerini alan “Er Mektubu Görülmüştür” yok satıyor…

O ağacın altından Fenerbahçe’ye selam

Şair Ataol Behramoğlu’nun, Maltepe Cezaevi’nde tutuklu kaldığı dönemde cezaevi bahçesine diktiği ayva fidanı ağaç oldu… Şimdi o ağacın altında oturup Türk halkının gönderdiği mektupları okuyan tutsak Türk subayları, dün adalet için yürüyüş yapan Fenerbahçelilere de “Bedenimiz burada esir ancak kalbimiz Kadıköy’de onlarla birlikte” sözüyle destek verdi.

Edda Sönmez

Online Sipariş
Vermek İçin:

Er Mektubu Görülmüştür Facebook'ta
Er Mektubu Görülmüştür Twitter'da