Er Mektubu Görülmüştür

Mustafa Mutlu

Mustafa Mutlu

17 Şubat 2014
Aydınlık

Balyoz kararına imza atan hakimler; bu kitabı okuyun!

“Balyoz mağduru kurmay albaylar...
15 yaşındayım. Olan biteni, bütün gerçekleri yandaş basından değil de bizzat yaşayanların ağzından duymak istediğim için bu mektubu yazmaya karar verdim. Bizi bunca sene uyuttuklarından, aslında neler olduğunu o kadar çok merak ediyorum ki... Bu mektubuma geri dönerseniz, çok sevinirim.. Ben sizi dinlemeye hazırım. Siz anlatın, ben sizi hep dinlerim. Bana döneceğiniz mektubu, ulaştırabileceğim herkese ulaştıracağım. Sosyal medyada, kendi yaşamımda...
Sokağa çıkıp mektubunuzun fotokopisini bile dağıtacağım. Yeter ki insanlar gerçekleri öğrensinler. Büyüdüğümde arkadaşlarıma, yakınlarıma, eşime, çocuğuma bu mektubu göstermekten onur duyacağım.
Nasıl yaparım bilmiyorum, parayı nasıl veririm bilmiyorum ama bursum var benim. Sizin ailelerinize bir miktar yardımda bulunmak beni çok mutlu eder. Lütfen bunu yanlış anlamayın. Sizin aileniz benim ailem sayılır. Hepinizin çocukları vardır elbet... Eğer o parayı verebilirsem kitaplar alıp okurlar, eğitimlerinde bir kalem, defter almak için kullanırlar. Üç ayda bir benim elime burs param geçiyor. Bana bir adres verirseniz ben üç aydan üç aya size yardım edebilirim.
Kendinize çok iyi bakın. Biz her zaman sizinle olacağız. İçeride değil ama dışarıda sizi koruyacağız. Güzel günler görmek ümidiyle...
Bozüyük’ten N.”
***
Her şey Yargıtay’ın, Özel Yetkili İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nin Balyoz Davası’nda verdiği cezaları onamasıyla başladı.
Türk Silahlı Kuvvetleri’nin en üst kademesinde görev yapmış ve yapmakta olan yüzlerce subay 16 ila 20 yıl arasında ağır hapis cezalarına çarptırılmışlardı.
Kurmay albaylar İsmet Çınkı, Ender Kahya, Cem Okyay, Yavuz Uras ve Erdinç Altıner, kendilerinin üzerinden Türk Ordusu’na kumpas kurulduğunu düşünüyorlardı.
Zaten kendilerine verilen o ağır cezalardan daha çok; asıl bunu kabullenemiyorlardı.
Kararlarını verdiler:
Adaletsizlik ve zulüm karşısında pes etmeyeceklerdi. Kurulan kumpası ve yaşanılan hukuksuzlukları halka anlatacaklardı. İnsanlardan, mahkemenin verdiği her yıl için birer dakikalarını ayırmalarını istediler. Kendilerinden o kadar emindiler ki yaşananların iç yüzünü anlatmak için 16 dakikanın yeterli olacağını düşünüyorlardı.
Önce sosyal medyada bir girişim başlattılar. Ardından konu basına yansıdı. Cezaevine, “Olayın içyüzünü bana da anlatın” diyen milyonlarca mektup yağdı.
***
İşte; “Er Mektubu Görülmüştür” isimli kitap, tutuklu subaylara gönderilenler arasından seçilen mektuplardan oluşuyor.
Yukarıda yayınladığım mektup da onlardan biri...
Hani yargı kararlarının halkın vicdanını kanatmaması gerektiği söylenir ya...
İşte; bu, Balyoz Davası’nda olmadı.
Bu kitap da bunun kanıtı...
Özellikle sahte oldukları kanıtlanan CD’lere dayanarak o ağır cezaları veren mahkeme heyetinin ve onaylayan Yargıtay hâkimlerinin okumasını o kadar çok isterim ki...

Mustafa Mutlu

Online Sipariş
Vermek İçin:

Er Mektubu Görülmüştür Facebook'ta
Er Mektubu Görülmüştür Twitter'da